Hra:na

Jedna proti všetkým (tu stojí hora)

190×140 cm
kombinovaná technika na plátne

Jedna – proti všetkým tu stojí hora, náhle sa zjavujúc. Vábi a láka slobodných, čo s ľahkosťou prianí padajú jej k nohám. Viac ich nepustí. Zajatí naveky v tichom objatí hviezd, strážcovia brán, sami sa menia v skalu vo večnosti našich snov.

Over the mountain

190×165 cm
kombinovaná technika na plátne

Hora je ako loď. Oči pútnika sa k nej s nádejou obracajú, zas a znova klincujú ten vzdialený symbol sily a slobody, horizont, ktorý je nedosiahnuteľnou pravdou, istotou a zmenou, vždy tam, ten istý a predsa stále iný. A nezáleží na tom, či je to more a či obloha. Jedno i druhé je rozľahlá modrá hlbina, čo niekedy dáva a niekedy berie. Jedno i druhé, diaľka, rovnako vysoká, široká a hlboká. Človek sa do nej norí hľadajúc odpovede na nikdy nevyslovené otázky.

Padajúce bytie

190×170 cm
kombinovaná technika na plátne

Ak by bola každá snehová vločka slovom básne, poézia by sa na nás znášala v tichu zimných dní, jemne dopadajúc do dlhých závejov plných príbehov a právd. Bolo by to padajúce Bytie, odhalené vo svojej jemnosti. Avšak tak ako sa topí vločka snehu v teplej ľudskej dlani, topí sa ono Bytie.

Endurance (final sinking)

190×136 cm
kombinovaná technika na plátne

Loď je ako hora, navždy uväznená medzi vrcholmi, ktoré odchádzajú a zase sa vracajú. Hrebene vĺn sa stávajú úbočiami skál. A ona – je slobodná vo svojom väzení.

Flying prickly pear

190×130 cm
kombinovaná technika na plátne

Mrazivá nehybnosť uprostred pekla, sálavá páľava a neochvejná vôľa vecí, bytie ne-bytie, plné prázdno. A uprostred čakajúci Prickly pear.

More

190×136 cm
kombinovaná technika na plátne

Vlna, čo odchádza aby, mohla zas prichádzať a prichádza, aby mohla znova odchádzať, živá vďaka svojej nestálosti, vďaka svojmu pohybu. Stála vo svojej premene, vždy iná a predsa stále rovnaká, večne plynúca, nikdy neustávajúc čerí hladiny dávnych morí a hladí pokrčené čelá blúdiacich.

Z výstavy

Máš otázku alebo komentár?
Neváhaj a napíš.

zofia.dubova@gmail.com

Close Menu